افسردگی-مرکز مشاوره شمیم رودسر-Shamimadvice.com

افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟

افسردگی بیماری است که در ان خلق فرد غمگین است و علاقه اش را به کارهایی که قبلا انجام می داده است از دست می دهد.

همچنین عملکرد روزانه اش مختل می شود و این شرایط حداقل به مدت 2 هفته ادامه می یابد. همچنین کاهش انرژی ،تغییراتی در میزان خواب و اشتها ،بیقراری و اضطراب ، فقدان قدرت تصمیم گیری،احساس بی ارزشی،عذاب وجدان، نا امیدی ،فکر اسیب به خود و یا فکر خود کشی نیز در فرد افسرده  وجود دارند.

افزایش سطح اگاهی عمومی و ارتقاع سطح سلامت روان در جامعه از مهم ترین عوامل موثر در پیشگیری و درمان اقسردگی است که بی شک رسانه ها نقش بی بدیلی در ارتقاء آگاهی عمومی پیرامون افسردگی،علل و انواع آن و مسیرهای صحیح درمان ایفا می کنند.

از طرف دیگر  رسانه ها ممکن است با ارائه تصویری غلط از بیماری روان پزشکی و همچنین توصیه های اشتباه در خصوص مدیریت صحیح این اختلالات ،نقش مخربی در این خصوص داشته باشند.

کیفیت شبکه اجتماعی افراد شامل حلقه دوستان،گروه همسالان،همکاران و اعضای خانواده هم میتوانند در پیشگیری از افسردگی نقش مثبتی ایفا کنند، و هم میتوانند در مواقع ابتلای فرد در مواقع افسردگی،با نقش حمایتی در خویش ،آنها را به سمت درمان رهنمون سازند.

در عین حال الگوهای غلط رابطه هم ممکن است تشدید کننده افسردگی و یا مانع از برون رفت فرد از حالت افسرده می شود.

سبک رفتاری مطابق با الگوهای رفتاری صحیح خواب شبانه روزی، وعده های غذایی ورزش،عدم سوء مصرف مواد مخدر ،محرک و الکل،و عدم مصرف داروهای روانپزشکی بدون تجویز پزشک،تلاش برای یادگیری مهارت های زندگی مثل برقراری ارتباط موثر کنترل خشم و استرس،تقویت مهارتهای حل مسئله و یادگیری مهارتهای صحیح فرزند پروری نیز، در پیشگیری از افسردگی میتواند موثر باشد و در عین حال در فرد مبتلا به بیماری افسردگی کمک به کاهش رفتارهای مغایر با سلامت و در نتیجه تسریع روند درمان کند.

افسردگی-مرکز مشاوره شمیم رودسر-Shamimadvice.com
محمد رضا اسدی

محمد رضا اسدی

4 Comments

  1. […] آوری همچنین به عنوان توانایی بهبود بیماری افسردگی یا مسائلی از این دست نیز فهمیده می شود (وبستر، 1995) تاب […]

  2. […] طولانی ادامه پیدا کنند و پایدار شوند، باید به تشخیص افسردگی فکر کنیم افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روانپزشکی […]

  3. […] اختلالات ژنتیکی در کودکان ظاهر می شوند.و زمینه بروز افسردگی و عدم کسب مهارت های اجتماعی آن ها را در سنین بالاتر را […]

  4. […] های افسردگی در افراد دارای اختلال دوقطبی شخصیتی، اغلب به حدی قوی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *