محبت بین زوجین-مرکز مشاوره شمیم رودسر

افزایش محبت بین زوجین

ابراز عشق بدون کلمات

عشق همیشه یک بازی دوگانه است. این بازی یک تناقض بنیادین نهفته در عشق است. از طرفی عشق صادقانه‌ترین هیجان انسانی است و نیازمند آن است که همه راستی و یکرنگی باشد و از طرف دیگر یک بازی بین دو دلداده با قواعد و مهارت‌های مخصوص به خودش است.

درست است که پایه‌های عشق بر یک هیجان عمیق و صادقانه استوار است اما نباید خالی از رنگ سیاست باشد. البته اگر عشق ورزیدن به سیاست‌پیشگی تبدیل شود، از خودش تهی می‌شود و معنایش را از دست می‌دهد. عشق یک احساس راستین و از سر پاکی و خلوص است که به اندکی سیاست هم نیاز دارد. در هم آمیختگی بیان صادقانه احساس عاشقانه با مهارت‌های ارتباطی و دوراندیشی همان اکسیر عشق است. به همین دلیل است که اریک فروم عبارت «هنر عشق ورزیدن» را به کار می‌برد.

ما برای ابراز هیجان‌های دیگر نیازی به هنرمندی نداریم. مثلا «ترس» یا «غم» یا «لذت» را می‌توانیم بدون هرگونه دوراندیشی تجربه و ابراز کنیم اما وقتی صحبت به عشق می‌رسد، داستان متفاوتی پیش می‌آید. عشق یعنی عمیقا کسی را دوست داشته باشیم اما وقتی این احساس را تجربه می‌کنیم تا چه حد مجازیم آن را بیان کنیم؟ چقدر باید خودمان را افشا و برملا کنیم؟

همه روان‌شناسان عشق‌پژوه معتقدند عشق باید بیان و جمله «دوستت دارم» گفته شود. هرچند بعضی افراد می‌گویند من به جای «گفتن با کلام» با رفتار و عمل عشقم را نشان می‌دهم، اما اعتقاد غالب بر این است که عشق لازم است با زبان گفته شود. عشقی که بیان نشود، بد فهمی‌های زیادی در پی دارد و گاهی آرام‌آرام کمرنگ می‌شود. اما حد این «بیان کردن» چقدر است؟ آیا همه احساس را با همه حدت و شدت آن باید بی کم و کاست بیان کرد؟ اینجاست که بازی عشق شروع می‌شود.

 

محبت بین زوجین-مرکز مشاوره شمیم رودسر

عشق باید بیان شود اما نه تمام و کمال. عشق تا حدی به رازآمیزی نیاز دارد. یکی از ویژگی‌های جذابیت این است که طرف مقابل با اینکه می‌داند دوستش داریم، این احساس برایش خالی از رمز و راز نباشد یعنی در واقع بهتر است همه احساس ما را با همه شدت آن نداند. اینکه عاشق و معشوق با شواهد و قرائن بفهمند که «نهان معشوق» به آنها نظر دارد، قوی‌ترین احساس عاشقانه است. لذت جادویی و عاشقانه‌ای که در آن نهفته است، هیچ‌وقت برابر «گفتن کلامی» نیست.

 

به گفته مولانا: «حرف و گفت و صوت را برهم زنم/ تا که بی این هر سه با تو دم زنم.» البته همه این صحبت‌ها به هیچ روی از اهمیت ابراز کلامی عشق کم نمی‌کند. عشق هیجانی است که باید بیان شود و به‌عبارت درآید اما در عین حال نباید از اصول رازآمیزی و ابهام خالی باشد. اما با تمام این ها چطور باید عشق را بدون استفاده از کلمات، در رفتار و عملکرد نشان داد؟ کدام کارهای ما هستند که رمز گشایی کردنشان معنای «دوستت دارم» می دهد؟

 

با استفاده از کلام تاییدآمیز به طور شفاهی از نامزدتان تعریف کنید و از اینکه برای شما کاری انجام داده، قدردانی کنید. صمیمانه به حرف هایش گوش دهید و تمام تلاش تان را برای تحقق آرزوها و اهدافش به کار برید

محمد رضا اسدی

محمد رضا اسدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *