بلوغ عاطفی- مرکز مشاوره شمیم shamimadvice.com

بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی به این معناست که افراد بتوانند هیجانات خود را بشناسند و آن ها را مدیریت کنند. این امر به شما کمک می کند تا بتوانید زندگی دلخواهتان را بسازید و در آن شادی و رضایت بیشتری را تجربه کنید. بلوغ عاطفی جنبه های دیگر رشدی نظیر رفتار و افکار انسان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین خاطر هنگامی که دریک موقعیت دشوار قرار بگیرید، میزان بلوغ عاطفی شما عامل تعیین کننده ای در میزان سازگاریتان با شرایط خواهد بود. 

 

نشانه های بلوغ عاطفی 

همه افراد در زندگی به سطح یکسانی از بلوغ عاطفی نمی رسند. در واقع رسیدن به بلوغ عاطفی فرایندی پویاست و شما دائما می توانید در طول زندگی روی آن کار کنید و آن را ارتقا بخشید. ما در ادامه به مهم ترین نشانه های بلوغ عاطفی اشاره کرده ایم که بر اساس آنها می توانید میزان رشد خود را در این زمینه تخمین بزنید. 

نکته: انتظار نداشته باشید که در همه فاکتورهای مطرح شده کامل و بی نقص باشید.  این نشانه ها تنها راهنمای شما هستند برای اینکه بدانید برای بلوغ عاطفی باید روی چه زمنیه هایی بیشتر کار کنید.

بلوغ عاطفی : انعطاف پذیری 

انعطاف پذیری به این معناست که شما بتوانید به هر موقعیت به عنوان یک موقعیت منحصر به فرد بنگرید و براساس شرایط  موجود خود را با آن سازگار کنید. افرادی که ذهن انعطاف پذیری دارند می توانند به راحتی با شرایط مختلف کنار بیاییند و الزامات مربوط به آن را درک کنند. این توانایی به آن ها در مسیر موفقیت کمک بسیاری می کند. چرا که انعطاف پذیری ذهن را برای رو به رو شدن با اشخاص، مکان ها و موقعیت های مختلف آماده می کند و برخورد با آن ها را ساده تر می سازد. به این ترتیب شما می توانید زندگی شغلی و خانوادگی رضایتمندانه تری را تجربه کنید. 

بلوغ عاطفی : مسئولیت پذیری 

وقتی به بلوغ عاطفی برسید مسئولیت زندگی خود را می پذیرید و به این نتیجه می رسید که وضعیت فعلی زندگیتان ناشی از تصمیم هایی است که در طول زمان گرفته اید. هم چنین زمانی که اشتباهی رخ دهد یا شرایط ناخوشایندی به وجود بیاید مسئولیت پذیری مانع از این می شود که دائما دیگران یا خودتان را سرزنش کنید. 

بسیاری از افراد مسئولیت پذیر بودن را با سرزنش کردن دائمی خود اشتباه می گیرند، در حالی که این تصورکاملا اشتباه است. مسئولیت پذیری به این معناست که شما تصمیماتی را که در زندگی گرفتید و پیامدهای آن را بشناسید، اشتباهات خود را بپذیرید و زمانی که شرایط خوب پیش نمی رود به دنبال راه حلی برای اتخاذ تصمیم بهتر باشید. 

قضاوت نکردن 

افرادی که به بلوغ عاطفی دست یافته اند، اغلب این موضوع را درک کرده اند که دنیا با تفاوت هایش زیباست. به همین خاطر هنگامی که با افراد متفاوتی رو به رومی شوند نه تنها آن ها را قضاوت نمی کنند، بلکه به عقایدشان احترام می گذارند. قضاوت کردن نه تنها به دیگران آسیب می رساند بلکه خودتان نیز از این موضوع صدمه خواهید دید. اگر قضاوت را کنار بگذارید ذهن بازتری پیدا می کنید و انعظاف پذیری نیز در شما تقویت خواهد شد. 

مقاومت

همیشه در زندگی اشتباهاتی رخ می دهد که باعث می شود احساس ناکامی و ناامیدی کنید در این شرایط بلوغ عاطفی به شما کمک می کند که احساساتتان را بهتر بروز دهید، برای رفع آن ها راه حلی پیدا کنید و بگذارید که  جریانات منفی عبور کنند. درواقع اگر مقاومت داشته باشید، احساسات منفی را تجربه می

کنید اما اجازه نمی دهید که این احساسات تصمیمات و پاسخ های شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بلوغ عاطفی- مرکز مشاوره شمیم shamimadvice.com

 

مثبت گرایی واقع بینانه 

همه ما می دانیم که رسیدن به موفقیت نیازمند تلاش و صبر بسیار است. در این شرایط با قبول تمام سختی ها اگر بتوانید دیدگاه مثبتی را در زندگی اتخاذ کنید، راحت تر می توانید با مشکلات و شرایطی که بر سر راهتان قرار می گیرد سازگار شوید. در واقع منفی گرایی عملکرد شما را کاهش خواهد داد و باعث می شود که مشکلات تشدید شود و شما هرچه بیشتر از مسیر موفقیت دور شوید. 

شوخ طبعی 

بلوغ عاطفی به شما کمک می کند تا برای تجربه زمان های شاد و طنز در زندگی منتظر دیگران نمانید بلکه خودتان برای خلق این تجربه ها تلاش کنید. در طول زندگی لازم است که زمان هایی را برای شوخی و خنده اختصاص دهید. گذراندن اوقاتی در هفته در کنار دوستان، تماشای فیلم ها و برنامه های کمدی از جمله مواردی هستند که به شما در این زمینه کمک می کنند. داشتن مقداری شوخ طبعی در زندگی تا حد زیادی می تواند به بهبود سلامت روان شما در زندگی کمک کند. 

اعتماد به نفس 

داشتن اعتماد به نفس در زندگی به این معناست که بتوانیم به خودباوری واقع بینانه ای دست یابیم. اگر اعتماد به نفس کافی داشه باشید تصویر ذهنی تان از خود وابسته به تعریف و تمجیدهای دیگران نخواهد بود. در این صورت حتی زمانی که مورد تایید دیگران قرار نگیرید می توانید به عملکرد خود برای رسیدن به پیشرفت های بیشتر ادامه دهید. اعتماد به نفس به شما کمک میکند زمانی که اشتباه می کنید به جای زیر سوال بردن کلیت وجودی خود اعمالتان را بررسی کنید و راه حلی برای بهبودی وضعیت پیدا کنید. 

بلوغ عاطفی؛ کلام آخر 

اگر در هریک از زمینه های بالا احساس ضعف می کنید و یا می خواهید میزان رشد و بلوغ عاطفی خود را بررسی کنید، توصیه می کنیم به یک روانشناس با تجربه مراجعه کنید. روانشناس با انجام ارزیابی های دقیق می تواند ریشه مشکلات شما را مشخص کرده و راهکارهایی عملی برای ارتقای سطح کیفی زندگی تان ارائه کند. 

انتخاب همسر

ملاک های انتخاب همسر کدام‌اند؟ معیارهای انتخاب همسر مناسب و ازدواج یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین اتفاقات زندگی افراد است. ازدواج موفق به تفکرات منطقی و تلاش و کوشش فراوانی نیاز دارد تا شما بتوانید بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. اما در این راه سوالات زیادی برای افراد به وجود می‌آید. با چه کسی ازدواج کنم؟ معیارهای لازم برای انتخاب همسر آینده چیست؟ آگاهی از معیارهای ازدواج به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای انتخاب همسر مناسب خود قدم‌هایی مطمئن‌تر بردارید. هر کدام از شما ممکن است معیارهای خاص خودتان را برای ازدواج داشته باشید، اما این معیارها بر چه اساس و چگونه تعریف شده‌اند؟

ازدواج و تشکیل زندگی از حساس‌ترین فصول زندگی انسان است. ازدواج پیوند مشترک دو فرد با حفظ استقلال خود است که در تکامل رسیدن به یکدیگر کمک می‌کنند. وقتی شما فردی را برای ازدواج انتخاب می‌کنید، او را همسر آینده خود، شریک تمام عمر و مادر یا پدر فرزندانتان می‌دانید؛ بنابراین انتخاب همسر آینده، باید از روی آگاهی و با توجه به معیارهای صحیح صورت گیرد. آمادگی برای ازدواج اولین شرط برای ورود به زندگی مشترک می‌باشد، سپس دیگر ویژگی‌ها را باید مد نظر قرار داد. علاوه بر این لازم است معیارهای اشتباه در این رابطه را شناسایی کرده و از انتخاب آن‌ها بپرهیزید.

 

برای انتخاب همسر و یک ازدواج خوب چه باید کرد؟

اولین گام برای ازدواج، شناخت خود، ویژگی‌های شخصیتی و خواسته‌های خود از زندگی است. اول باید متوجه شوید که چرا می‌خواهید ازدواج کنید و چه قصدی دارید. به طور مثال در ازدواج به دنبال مال و ثروت هستید و یا به دنبال همراهی برای رسیدن به کمال می‌گردید؟ سپس باید هدف‌ها و نقشه آینده خود را مشخص کنید. این که می‌خواهید در آینده به چه جایگاهی برسید و چه آرزوهایی دارید. سپس بر حسب خواسته‌ها و اهداف آینده خود به انتخاب معیارهای همسر ایده را بخوانید

بلوغ عاطفی- مرکز مشاوره شمیم shamimadvice.com

البته باید توجه داشته باشید که ایده آل نگری محض و رویا پردازی در مورد انتخاب همسر، شما را از ازدواج موفق دور نگه می‌دارد؛ چرا که هیچ انسانی کامل نیست. باید به این نکته توجه کنید که شما برای طرف مقابل خود تا چه حد ایده آل هستید و چه ویژگی‌هایی دارید. هر ترازویی دو کفه دارد پس باید توازن بین کفه‌های ترازو را رعایت کنید.

 

10 مورد از معیار‌های اصلی انتخاب همسر

همان طور که پیش‌تر گفتیم هرکسی معیار‌های خاص خود را برای انتخاب همسر دارد، همسر مناسب برای هر کس معنی خاصی دارد. اما معیار‌های اولیه‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید و تا حدودی خوشبختی و موفقیت زندگی آینده خود را تضمین کنید. بعضی از این معیارهای اصلی و اولیه به شرح زیرند:

1- فاصله سنی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب همسر

اختلاف سنی ۳ تا ۷ سال تفاوت نسبتاً مناسبی است، اگرچه این فاصله حکم محض نیست. اگر همه معیارهای دیگر مورد تأیید بود و تناسب داشت، هم سن بودن یا حتی یکی دوسال بزرگ‌تر بودن نمی‌تواند مشکل ایجاد کند. ولی در موارد همسن و بزرگتر بودن باید احتیاط بیشتری صورت گیرد. در کل سن ازدواج ملاکی برای تأیید دیگر ملاک های ازدواج قرار می‌گیرد.

2- وضعیت ظاهری از جمله ملاک های انتخاب همسر


در گام اول، دختر و پسر باید از نظر ظاهری هم دیگر را بپسندند. وضعیت چهره و ویژگی‌های ظاهری طرف مقابل باید مورد تدیید شما قرار گیرد. زیرا شما قرار است با همچین فردی برای مدت طولانی زندگی کنید و اگر ظاهر او مورد پسند شما نباشد در آینده به مشکل خواهید خورد.

3- اخلاق و رفتار از مهم‌ترین معیارهای انتخاب همسر

ویژگی‌های اخلاقی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب همسر مناسب است، چرا که ریشه بسیاری از اختلافات در ازدواج عدم تفاهم در خلق و خود زوجین می‌باشد. فرد مقابل شما باید دارای اخلاق نیکو و ویژگی‌هایی مانند صداقت (از مهم‌ترین معیارها)، لجباز نبودن، پرخاشگر نبودن، خوش رویی، وفاداری، ادب، سخاوت و … باشد 

علاوه بر این رفتارهای همسر آینده اهمیت بسیار زیادی دارد و نوع روابط زوجین را شکل می‌دهد. قبل از ازدواج رفتارهای شخص مورد نظر را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. برای مثال صداقت داشتن در رفتار و عمل موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته‌باشید. بسیاری از افراد به امید تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج، از اشتباهات او چشم پوشی می‌کنند. به یاد داشته‌باشید که افراد به سختی تغییر می‌کنند و نباید به امید تغییر وارد زندگی مشترک شوید.

4- تناسب عقایدی

فردی که با او قصد ازدواج دارید، باید از لحاظ اعتقادی و مذهبی در تناسب باشید و یا بتوانید به عقاید یکدیگر احترام بگذارید. پذیرش عقاید فرد مقابل بسیار حائز اهمیت است تا بتوانید بدون مشکلی، استقلال خود را حفظ کنید

بلوغ عاطفی- مرکز مشاوره شمیم shamimadvice.com

 

 

5- تناسب فرهنگی و اجتماعی از معیارهای انتخاب همسر

توجه به جایگاه اجتماعی و فرهنگی طرف مقابل، یک ویژگی بسیار مهم برای داشتن یک ازدواج موفق است. تفاوت بیش از اندازه بین طبقات اجتماعی خانواده‌ها منجر به بروز مشکل زیادی می‌شود. از طرف دیگر فرهنگ به صورت تعیین بایدها و نبایدهایی در رفتار ما نقش بسیار زیادی دارد و تفاوت فرهنگی موجب بروز شکاف‌های عظیمی در رابطه دو فرد می‌شود.

6- تناسب تحصیلی از معیارهای انتخاب همسر

اگر چه تحصیلات و مدرک تحصیلی، تعیین کننده صرف شخصیت افراد نیست، ولی باید پذیرفت افراد تحصیل کرده از لحاظ تفکر و منش کمی متفاوت از سایرین هستند. تناسب تحصیلی می‌تواند تأثیر مهمی در زندگی مشترک بگذارد. بهترین حالت از دیدگاه روانشناسان، بالاتر بودن تحصیلات آقا از خانم و یا برابر بودن سطح تحصیلات است. توجه داشته‌باشید که تحصیلات در بسیاری موارد شغل افراد را تعیین می‌کند و در امر ازدواج توجه بر شغل همسر نیز یکی از مهم‌ترین ملاک های انتخاب همسر به حساب می‌آید 

7- تناسب اقتصادی از جمله ملاک های انتخاب همسر

پول و وضعیت مالی افراد در ازدواج بسیار مهم است و بسیاری از افراد در آرزوی ازدواج با پول دارترین افراد هستند. اما اختلاف زیاد در سطح اقتصادی می‌تواند بسیار مشکل آفرین باشد و حتی در نهایت منجر به ایجاد حس حقارت در فرد با وضعیت اقتصادی پایین‌تر شود. بهتر است شرایط اقتصادی هر دو طرف در حد نزدیک به هم باشد.

8- سلامت جسمانی از معیارهای مهم انتخاب همسر

گروهی از مشکلات جسمانی و بیماری‌ها بسیار ساده و پیش پا افتاده هستند. اما در مقابل بعضی از امراض و مشکلات بر زندگی تأثیر می‌گذارند. قبل از ازدواج باید از میزان سلامتی طرف مقابل خود اطمینان حاصل کنید. اگر او دارای مشکل جسمانی خاصی هست، در مورد آن بیماری و مشکلاتی که ایجاد می‌کنید، تحقیق کنید تا با آگاهی کامل دست به انتخاب بزنید.

9- اهمیت سلامت روانی در انتخاب همسر

بهداشت روانی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب همسر است که با تحقیق از اطرافیان و مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج قابل شناسایی است. سلامت روان از جمله پارامترهایی است که شناسایی آن توسط خود شما بسیار دشوار خواهد بود اطلاعات و راهکارهای مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

شاید با گذر زمان و بودن در موقعیت‌های مختلف به برخی از مشکلات روانی طرف مقابلتان پی ببرید. اما ممکن است تا رسیدن به چنین شناختی زمان طولانی سپری شده و یا حتی ازدواج کرده باشید. روانشناسان بالینی با دانشی خود به شما برای داشتن یک انتخاب درست کمک خواهند کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از تصمیم برای ازدواج و انتخاب همسر از جلسات مشاوره قبل از  ازدواج بهره‌مند شوید 

10- مشابه بودن روحیات و خلقیات

افراد دارای خلق و خو و روحیات متفاوت‌اند. گروهی درون گرا و گروهی دیگر برون گرا هستند. بهتر است همسر آینده تان از نظر خلق و خو و روحیات مشابه شما باشد. برای این که متوجه شوید تا چه قدر روحیات شما با یکدیگر سازگاری دارد، پرسیدن علایق و سرگرمی‌ها و مشاهده ویژگی رفتاری برای ازدواج (مانند شوخ بودن و معاشرتی بودن) به شما برای انتخاب همسر کمک می‌کند. البته مراجعه به روانشناس و انجام تست‌های شخصیت نیز بسیار کمک کننده است.

 

انتخاب همسر در یک نگاه

معیار‌های اصلی ذکر شده، نکاتی برای راهنمایی و آگاهی شما هستند و گاهی در شرایط خاص می‌توان ازاین معیارها نیز چشم پوشی کرد. مسئله‌ای که مهم است انتخاب آگاهانه و عقلانی شما و به دور از احساس است، با این معیارها افراد نامناسب برای ازدواج را بهتر خواهید شناخت. امروزه ازدواج‌ها از حالت سنتی به شکل مدرن سوق پیدا کرده است.

عشق و علاقه پیش از ازدواج برای جوانان بیشتر از پیش اهمیت یافته است. اما زمانی که انتخاب شما تنها بر اساس احساسات و تنها بر اساس عشق در یک نگاه باشد، در طولانی مدت متوجه می‌شوید ازدواج تان آن طور که انتظارش را داشتید مناسب نبوده است. آشنایی و دوستی‌های قبل از ازدواج به شناخت طرفین از یکدیگر کمک می‌کند

اما موانعی مثل نرسیدن به بلوغ عاطفی، عدم خودشناسی، عدم آگاهی از خواسته‌ها و نیازهای خود باعث می‌شود افراد حتی در صورت داشتن صداقت به شناخت درستی نرسند. اما روانشناسان با پرداختن به جزئی‌ترین ابعاد شخصیتی به شما برای انتخاب همسر مناسبتان کمک می‌کنند.

 

نکات مهم درمورد معیارهای انتخاب همسر و ازدواج

توجه کنید که انتخاب همسر باید با دقت و بدون عجله صورت بگیرد. بسیاری از افراد به خاطر ترس از تنها ماندن و یا فرار از محیط خانواده عجولانه تصمیم به ازدواج می‌گیرند و بدون شناخت کافی وارد زندگی مشترک با فردی می‌شوند که هیچ تفاهمی با او ندارند. نکته‌ی دیگری که لازم است به آن توجه کنید، سنجش افراد بر اساس پیش بینی رفتارهای آینده آن‌ها است؛ همسری که برای خود انتخاب می‌کنید بعدها پدر و یا مادر فرزند شما می‌شود. بنابراین ویژگی‌های شخصیتی فرد مورد نظر خود را برای والد خوب بودن در نظر بگیرید.

محمد رضا اسدی

محمد رضا اسدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *